Uzasadnij, że „Dziady” cz.II i ballady Adama Mickiewicza nawiązują do moralności ludowej- rozprawka.

Autor: Jakub Półtarzycki



Według mnie prawdą jest, że ballady Adama Mickiewicza i druga część „Dziadów” nawiązują do moralności ludowej.
Pierwszym i najistotniejszym argumentem jest to, że Adam Mickiewicz żył w okresie romantyzmu. Jak wiadomo, większość pisarzy, poetów tamtego okresu fascynowała się kulturą ludową. Moralność ludowa zadziwiała w swej prostocie. W jednej z ballad Mickiewicza pod tytułem „Lilie” pada zdanie „ Nie ma zbrodni bez kary”. Tak więc moralność ludowa opierała się na rozróżnieniu dobra i zła. Popełniając złe czyny, ryzykujemy poniesienie kary.
         Drugim argumentem są wierzenia ludowe zawarte w drugiej części „Dziadów”. Po przeczytaniu owej lektury nasuwa się pewien wniosek dotyczący moralności ludowej. Osoby, które za życia czyniły zło, nie trafią do nieba, lecz będą musiały odpokutować swoje winy.
 Trzecim dowodem jest motyw moralności ludowej pojawiający się w balladzie „To lubię”. Błąkająca się po świecie zjawa za życia czyniła złe rzeczy i teraz cierpi skazana na samotność. Jedynym sposobem na zakończenie mąk było wypowiedzenie dwóch słów: "To lubię" przez żywą osobę do Maryli. Uczynił to przez przypadek pewien przejezdny, gdy oderwało się koło od powozu . Tak więc tu także zawarty jest motyw winy i kary.
 Wszystkie te argumenty przemawiają za tezą, że ballady Adama Mickiewicza i „Dziady” cz.II nawiązują do moralności ludowej.

1 komentarz:

  1. Dobrze skomponowałeś rozprawkę. Na potwierdzenie tezy przywołałeś trafne argumenty.
    Powinieneś rozwinąć wątek bohaterki ballady "Lilie", która musiała odpokutować swoje grzechy (zgodnie z moralnością ludową).
    Uzasadniając drugi argument, należało zacytować przestrogi wypowiadane przez poszczególne duchy, ponieważ owe przestrogi oddają sens romantycznej moralności ludowej.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.