Czy Zbyszko z Bogdańca może być wzorem rycerza średniowiecznego? (rozprawka)

Autor: Anna Badalian



    Jak wiadomo, rycerz średniowieczny był wzorem do naśladowania. Szczycił się odwagą, honorem i dumą. Posiadał wybrankę, będącą damą jego serca. Wobec swojego króla wykazywał się lojalnością. Charakteryzował się także zdolnością do poświęceń. Myślę, że większość osób na pytanie postawione w temacie odpowie twierdząco, jednak moim celem jest przedstawienie argumentów, potwierdzających hipotezę, aby przekonać pozostałą mniejszość, że Zbyszko z Bogdańca jest wzorem rycerza średniowiecznego.
     Zbyszko pochodził z Bogdańca. Niegdyś znajdował się pod opieką stryja Maćka, ponieważ  jego rodzice nie żyli. Jego wiek to około osiemnastu lat. Mimo młodego wieku posiada doświadczenie, które zdobył na wojnie. W powieści Henryka Sienkiewicza pt. " Krzyżacy" przeżywa przygody, podczas których staje się prawdziwym mężczyzną.
     Po pierwsze, chłopiec jest odważny. Udowodnił to wielokrotnie, np. podniósł rękawicę rzuconą przez rycerza krzyżackiego- Rotgiera. Dzielnie pojedynkował się z ulubieńcem Zygfryda. Chociaż walka trwała bardzo długo, młodzieniec nie poddał się i pokonał swego przeciwnika.
     Po drugie, rycerz posiadał wybrankę serca- młodą Danusię, dwórkę Księżnej Anny Danuty., której ślubował pomścić jej matkę, zabijając trzech Krzyżaków. Poprzysiągł dziewczynie trzy pawie czuby krzyżackie, które zdobył, chociaż panna Jurandówna już nie żyła.
     Po trzecie, bronił swojego honoru. Można to zauważyć w sytuacji, gdy ma się pokłonić posłowi krzyżackiemu, za co ten daruje mu karę śmierci. Zbyszko nie zamierza poniżyć się przed Lichtensteinem; woli umrzeć. Dowodzi to także o jego męstwie.
     Po czwarte, chłopiec jest lojalny wobec innych ludzi. Podczas oczekiwania na śmierć ma możliwość ucieczki z więzienia w przebraniu Maćka. Nie korzysta jednak z okazji, ponieważ wie, że musi wziąć odpowiedzialność za popełnione czyny.
     Podsumowując przedstawione argumenty, mogę stwierdzić, że Zbyszko z Bogdańca może być wzorem rycerza średniowiecznego. Zasługuje na ten tytuł, gdyż w wielu sytuacjach wykazuje się cechami godnymi podziwu. Według mnie podczas przeżytych przygód Zbyszko zmienił się w prawdziwego mężczyznę i doświadczonego rycerza. Bez wątpienia mottem męża Jagienki były słowa: "Bóg, honor, ojczyzna".


1 komentarz:

  1. KOMENTARZ NAUCZYCIELA: Bardzo dobrze znasz powieść.
    Dobrym pomysłem było krótkie przedstawienie postaci Zbyszka (zrobiłaś to w drugim akapicie rozprawki).
    Argumentację mogłaś jeszcze poszerzyć o motyw wierności królowi i Bogu, przywołać więcej wydarzeń z powieści.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.