Uzasadnij w formie rozprawki, że „Kamienie na szaniec” to powieść wspaniałych ideałach braterstwa i służby, o ludziach, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać.

Autor: Jakub Półtarzycki

    Powieść „Kamienie na szaniec” jest lekturą o wspaniałych ideałach braterstwa i służby, o ludziach, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać. W mojej pracy postaram się przytoczyć argumenty potwierdzające to stwierdzenie.
    Pierwszy argument, który chciałbym przedstawić w rozprawce, jest dowodem bardzo istotnym. Alek, Rudy i Zośka już w liceum podjęli się wstąpienia do harcerstwa. Organizacja skupiająca młodzież kształtowała ich charakter, a także uczyła dyscypliny. To harcerstwo wpajało młodym ludziom piękne idee patriotyzmu.
    Gdy wybuchła wojna, główni bohaterowie zmierzali na wschód od stolicy Polski, aby uciec od hitlerowców. Na ich drodze doszło do tragicznej w skutkach sytuacji. Nieopodal ścieżki, którą podążali, został zbombardowany pociąg pasażerski. Chłopacy bez większego namysłu ruszyli na pomoc ofiarom tego tragicznego incydentu. Jest to dobry przykład poczucia służby i współczucia dla rodaków będących w potrzebie.
    Po powrocie do opanowanej przez hitlerowców Warszawy w czasie wojny Alek, Rudy i Zośka postanowili brać udział w akcjach Małego Sabotażu, po to, aby pokazać Niemcom, że Polska wciąż walczy i będzie walczyła do ostatniej kropli krwi. Czuli, że jest to ich obowiązek. Zagazowywali restauracje, do których mogli uczęszczać tylko Niemcy, a także kina, z których dochód był przeznaczany na dofinansowywanie działań zbrojnych armii niemieckiej. W Grupach Szturmowych podejmowali się bardziej radykalnych działań w walce z okupantem. Wysadzali transporty amunicji, atakowali posterunki żandarmerii.
   Jest to powieść o ludziach, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać, ponieważ wszyscy trzej bohaterowie oddali swoje życie za ideały patriotyzmu i braterstwa.

1 komentarz:

  1. KOMENTARZ NAUCZYCIELA: W pracy pokazałeś, że "Kamienie na szaniec" to powieść o służeniu Ojczyźnie.
    Powinieneś bardziej rozwinąć wątek harcerstwa i napisać, w jaki sposób organizacja kształtowała ich charakter. Mogłeś też opisać ich "piękną śmierć".

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.