Uzasadnij trafność słów Leonarda da Vinci: „Mądrość jest córką doświadczenia”- rozprawka.

Autor: Monika Korzeniecka

    Leonardo da Vinci był wielkim uczonym i artystą. Powiedział on między innymi, że „Mądrość jest córką doświadczenia”. W pełni zgadzam się z tymi słowami. W swojej pracy postaram się uzasadnić trafność tezy sformułowanej przez autora „Mona Lisy”.
    Jednym z doskonałych przykładów bohaterów literackich, którzy wraz z doświadczeniem zdobywali mądrość, jest Zbyszko z Bogdańca z powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”. Był to bardzo spontaniczny i impulsywny chłopak. Jednak z czasem po przeżyciu wielu cierpień oraz doznaniu trudności, które spotkał w życiu, nauczył się rozwagi i wybierania tego, co jest dla niego najważniejsze. Rycerz z Bogdańca od początku bardzo kochał Danusię, ale po jej utracie i po tym, jak musiał walczyć o odzyskanie swojej damy serca, naprawdę zrozumiał, że bez córki Juranda nie będzie szczęśliwy. Zbyszko od zawsze też szanował wuja, ale dopiero wtedy, gdy stan zdrowia Maćka stał się bardzo poważny, zrozumiał, że bardzo kocha wuja i że brat ojca jest najbliższy jego sercu.
    Dobrym przykładem postaci, która podczas zdobywania doświadczenia zyskiwała też mądrość, jest jeden z bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego – Alek. Aleksy Dawidowski, jak każdy młody człowiek, był pełen entuzjazmu i chęci spełniania własnych marzeń. Niestety, po ukończeniu przez Alka szkoły wybuchła wojna. Działał wtedy w różnych organizacjach, podejmując walkę z okupantem.
Na początku działań propagandowych chciał zwrócić na siebie uwagę swoimi odważnymi
i nieprzemyślanymi czynami. Jednak z biegiem czasu i pogarszaniem się realiów wojny stał się o wiele mądrzejszy i nauczył się szanować swoje życie.
    Potwierdzeniem słów Leonarda da Vinci są również zwykłe, codzienne sytuacje. Dzieci często nie słuchają rodziców i robią, co chcą. Np. kiedy mama każe się ciepło ubrać, a mała Ania nie słucha, więc marznie idąc do szkoły i następnym razem już wie, że trzeba posłuchać starszych. W życiu codziennym występują również niebezpieczniejsze sytuacje, np. wtedy, kiedy dziecko zaczyna bawić się zapałkami. Jeżeli coś się stanie, przy kolejnej okazji już nie chce zbliżać się do ognia i sięgać po zapałki.
    Sądzę, że udało mi się uzasadnić trafność słów: „Mądrość jest córką doświadczenia”. Powinniśmy zawsze słuchać starszych osób i sami chcieć zdobywać doświadczenie w życiu, bo przez to stajemy się mądrzejszymi ludźmi.

1 komentarz:

  1. KOMENTARZ NAUCZYCIELA: Praca zawiera trafną argumentację. Zachowałaś logikę wywodu, podkreślając ją segmentacją tekstu.
    Pisząc o tym, że Alek nauczył się szanować swoje życie, należało krótko opisać sytuacje, dzięki którym zdobył ową mądrość.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.